MEHTAP YÜCEL

Özgeçmişi

Eğitim

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 2014)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi - Felsefe Bölümü (Terk)

İş Deneyimi

GAZETECİLİK

Gazetecilik yaşamı, haftalık haber dergisi Sokak’ta fotoğraf muhabiri olarak başladı. Ardından sırasıyla Turkish Times, Tempo, Panorama ve Turkuaz dergilerinde fotoğraf muhabirliği yaptı.

Hürriyet gazetesi dizi - araştırma servisinde özel fotoğraf çalışmaları gerçekleştirdi. Bu süreçte Gazete Pazar için de çalıştı.

Doğan Grubu’na bağlı haftalık haber dergisi Artı Haber’de ve Beyoğlu Gazetesi'nde fotoğraf editörü olarak görev yaptı.

Geo, Food And Travel, gibi dergilere belgesel çalışmalar yaptı.

FOTOĞRAFÇILIK

Koridor Fotoğraf Ajansı'nı kurdu. Bu süreçte reklam fotoğrafçılığının yanı sıra çok sayıda dergi, katalog ve rehber için çekimler yaptı, bunların fotoğraf editörlüğünü gerçekleştirdi. Yurtdışı ve yurtiçi sergilerde yer aldı. Kişisel sergiler açtı.

AVUKATLIK

Gazetecilik yıllarında yarım bıraktığı hukuk öğrenimini 2014’te bitirdikten sonra, serbest avukatlık yapmaya başladı.

KİTAP, SERGİ VE ÖDÜLLER

"Sivas Katliamı" haber ve fotoğraflarıyla 1993 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü'nü aldı.

Metis Yayınları'nın gazeteci kitaplarını topladığı Siyah Beyaz dizisinde yer alan dört kitapta fotoğrafları yer aldı.
Fotoğraflarıyla; Almanya, Hollanda ve Türkiye'de çeşitli karma sergilere katıldı. Fotoğrafları, Washington DC'de düzenlenen, "Çağdaş Fotoğrafın Türkiye'deki 50 Temsilcisi" sergisinde seçildi. GEO, Food and Travel dergileri için dosyaları hazırladı. İstanbul Ermenileri adlı fotoğraf sergisini gerçekleştirdi. Salt Ulus ve Salt Beyoğlu’nda gerçekleşen ve “2015’in en iyisi” seçilen “Nerden Geldik Buraya” sergilerinde fotoğrafları yer aldı.

Diğer Beceri ve Yetenekler

MEDYA İLETİŞİMİ

Gazetecilik deneyimi sayesinde, medya ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine, medyanın ihtiyaç duyduğu içerik (haber hikayeleri) ve görsellerin (fotoğraf tasarım vb) nasıl oluşturulabileceğine dair derin bilgisi vardır.
 

Siyaset, felsefe ve iletişim alanına ilgisi bağlamında siyasal iletişime yönelik olarak, mesaj ve içerik mimarisi konularında çalışmalar yapmaktadır.